CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

10 powodów do zamieszkania i inwestowania w Lizbonie 

Lizbona przyciąga i zachwyca. Zapomniane w Europie „uśpnione piękno” XX wieku obudziło się po Światowych Targach w 1998 roku. Miasto jest na najlepszej drodze, aby stać się jednym z miejsc w Europie idealnym do zamieszkania i inwestowania. Lizbona znalazła się na liście „Europejskich Miast i Regionów Przyszłości” stworzonej Financial Times oraz fDI Magazine. Oto dlaczego Lizbona jest wyjątkowym miastem:

1. Lokalizacja

Jedną z głównych zalet Lizbony jest to, że jest to europejska stolica, którą dzieli najmniejsza odległość do Stanów Zjednoczonych oraz Ameryki Południowej. Istnieje bardzo dużo połączeń lotniczych z Lizbony do większości miast znajdujących się za oceanem. Żadna europejska stolica nie jest tak dobrze skomunikowana z Ameryką. Lizbona utrzymuje także dobre więzi z byłymi koloniami afrykańskimi, zwłaszcza z Angolą. Od Madrytu dzieli ją niecała godzina lotu, od Paryża i Londynu dwie i pół godziny.  

Położenie na obrzeżach Europy sprawia, że porty w Lizbonie (Sines i Setúbal) są bramami do starego kontynentu, a także bramami do 250 milionów portugalskich użytkowników na całym świecie. 

2. Pogoda

W ciągu roku w Lizbonie słońce świeci przez 300 dni. Nie pada śnieg, a temperatury nie spadają tak nisko, by cokolwiek zaczęło zamarzać. Wspaniale jest mieszkać w miejscu, w którym można spędzić cały dzień na plaży w październiku lub w marcu, gdzie można wygodnie usiąść na tarasie w kawiarni w lutym, gdzie nie trzeba się martwić o to, że niebawem spadnie śnieg. 

3. Bezpieczeństwo 

Lizbona oficjalnie ma najniższy wskaźnik zabójstw w stolicach Europy oraz najniższą liczbę mieszkańców, którzy padli ofiarami przestępstw w ciągu ostatnich pięciu lat. Naturalnie, jako duże miasto nie jest całkowicie wolne od przestępstw. Drobne przestępstwa, takie jak kradzieże kieszonkowe i włamania do samochodów, nie są rzadkością. Jednak porównując bezpieczeństwo w Lizbonie a w innej stolicy europejskiej, można czuć się tu naprawdę bezpiecznie i szczęśliwie.

4. Jakość życia

Bezpieczeństwo i słoneczna pogoda to tylko dwa czynniki, które przyczyniają się do wysokiej jakości życia w Lizbonie. Wolność, prawa człowieka, stabilna demokracja, zaplecze rekreacyjne i czas wolny sprawiają, że stolica Portugalii jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie. Mieszkańcy mogą być na plaży w zaledwie kilka minut oraz cieszyć się przyrodą w zielonych miejscach, takich jak Monsanto, czyli największy miejski las w Europie. Golf, surfing (pierwszy w Europie rezerwat surfingowy znajduje się w odległości 30 minut), jak również inne zajęcia na świeżym powietrzu odznaczają się większą dostępnością niż w innych europejskich stolicach. 

Życie mieszkańców Lizbony płynie w powolnym tempie, co odzwierciedlają długie kolejki, przerwy na kawę oraz momenty wytchnienia przeznaczone na cieszenie się pięknymi widokami.

5. Realne szanse na zakup nieruchomości

Kiedy wyższe klasy przeniosły się na nadmorskie przedmieścia (Cascais, Estoril i Sintra), a klasa średnia do północnych dzielnic miasta, centrum Lizbony zostało porzucone przez najniższe klasy. Budynki osiągnęły szokująco zaawansowany stan rozkładu, ale w ciągu ostatnich dwóch dekad poczyniono wiele starań, aby wyremontować stare historyczne centrum miasta. Chociaż ciągle jest wiele rzeczy do wykonania, zdjęcia sprzed 20 lat zdradzają, że już wiele zrobiono. Młodzi inwestorzy odnawiają domy oraz odkrywają uroki i przywileje mieszkania w centrum miasta. 

Również obcokrajowcy odkryli piękno Lizbony. Kupili wiele budynków w starszych dzielnicach miasta. Historyczna atmosfera przyciąga również turystów, więc obecnym trendem jest odnawianie budynków oraz ich wynajmowanie na krótkie, wakacyjne pobyty. Pomimo boomu remontowego ceny nieruchomości nie wzrosły. Jest to wynikiem kryzysów ekonomicznych, więc ci, którzy mogą zainwestować, z pewnością odkryją, iż nie ma lepszego czasu na inwestycje niż teraz. Dawne, sztywne reguły najmu zostały wreszcie rozluźnione, otwierając tym samym rynek długoterminowych wynajmów. 

6. Szanse biznesowe

Rynek portugalski znany jest z otwartości na innowacyjne technologie. Dlatego chętnie był i jest wykorzystywany przez firmy międzynarodowe do testowania nowych produktów. Teraz znacznie łatwiej jest robić interesy w Portugalii, a Unia Europejska uznała ją za jeden z krajów, któremu najbardziej udało się ograniczyć biurokrację. Możliwe jest założenie firmy w czasie krótszym niż jedna godzina, a zgodnie z Globalnym Modelem Benchmark 2010 Portugalia jest siódmym krajem w OECD w zestawieniu dotyczącym najniższego poziomu kosztów i podatków.

7. Nowoczesna infrastruktura

Portugalia jest w pierwszej dziesiątce pod względem najlepszej sieci drogowej. W ciągu ostatnich kilku dekad postawiono nacisk na modernizację kraju. Rozbudowane lotnisko znajduje się w odległości około 15 minut od śródmieścia Lizbony. Miasto posiada również nowoczesne stacje metra, nowe hotele oraz centra konferencyjne. Powstają i rozwijają się kolejne przedsiębiorstwa oraz światowej klasy ośrodki badawcze (np. Fundacja Champalimaud, która pomogła Portugalii stać się czwartym krajem w OECD z największym odsetkiem naukowców w dziedzinie nauki i inżynierii).

8. Innowacje i technologie

Lizbona była pierwszym miastem w Europie, które stworzyło sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych. W 2011 roku została doceniona za najlepszą europejską siec światłowodową. Portugalia jest również pionierem usług bankowych (szczególnie ATM), telekomunikacji i energii odnawialnej (blisko 60% energii elektrycznej w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych). To tylko kilka przykładów, które pokazują doświadczenia i możliwości w zakresie innowacji oraz technologii w Lizbonie.

9. Zasoby ludzkie

W przeciwieństwie do reszty południowej Europy w Lizbonie jest duża wielojęzyczna populacja, z czego 42% osób mówi dwoma językami (w tym głównie angielskim), a 23% co najmniej trzema. Wysoki poziom wykształcenia oznacza również to, że młode pokolenie jest doskonale przygotowane, wkraczając na rynek pracy. 

10. Rozwój turystyki

Lizbona nie odkryła jeszcze swojego pełnego potencjału jako miejsca docelowego dla turystyki. Miasto otrzymało w ostatnim czasie kilka prestiżowych nagród (najlepszy turystyczny cel podróży w Europie, rejsy wycieczkowe oraz City Break podczas rozdania nagród World Travel Awards). Lizbona uważana jest także za jedno z dziesięciu najlepszych miast na imprezy firmowe. Jest to stosunkowo niedrogi kierunek turystyczny, który przyciąga przede wszystkim Brytyjczyków, Hiszpanów, Francuzów oraz Włochów. Lizbonę odwiedza niewielu azjatyckich oraz amerykańskich turystów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewystarczający marketing i promocja miasta, a także niewystarczające wyodrębnienie tożsamości miejsca. Świat nie kojarzy Lizbony z konkretnym wizerunkiem, ale wraz z rosnącą liczbą odwiedzających, rośnie także marka tego miejsca. Przyszłość Lizbony w dużej mierze związana jest z turystyką, ponieważ aktualnie odwiedza ją więcej turystów niż Algarve. Największym potencjałem turystycznym odznacza się oczywiście centrum i inne historyczne dzielnice miasta. 

Dodano: 9 kwietnia, 2018

Tagi: Agencja nieruchomości w Portugalii, Dom nad oceanem, dom w Portugalii, emigracja do Portugalii, mieszkać w Portugalii, nieruchomości w Algarve, nieruchomości w Lizbonie, nieruchomości w Portugalii, Portugalia Golden Visa, rezydencja podatkowa portugalia, życie w portugalii