CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Barcelona atrakcyjna inwestycyjnie

Dlaczego Barcelona oraz okoliczne tereny są atrakcyjnym miejscem do inwestowania? 

 

Rok 2017 był kluczowym punktem zwrotnym dla hiszpańskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Utorował drogę do 2018 roku, stanowiąc dogodny moment do inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii. Po kryzysie, w połowie 2014 roku oraz w latach 2015-2016, aż do końca roku 2017 odnotowano umiarkowane wzrosty cen. 

Kryzys nieruchomości w latach 2008-2014 spowodował, że sektor ten stał się bardziej przejrzysty. Poprawił się ogólny poziom profesjonalizmu oraz jakości dostępnych produktów inwestycyjnych. W porównaniu do innych krajów w Europie i poza nią Hiszpania staje się coraz popularniejszym wyborem wśród inwestorów. Kraj oferuje stabilny rząd, silny wzrost gospodarczy, niskie stopy procentowe, konkurencyjne pakiety hipoteczne oraz ceny nieruchomości, które są nadal na bardzo atrakcyjnym poziomie w porównaniu do miast takich jak Paryż, Berlin czy Londyn. 

Jakie są aktualnie trendy nieruchomości w Barcelonie? 

Nadal istnieje duże zapotrzebowanie na centralnie zlokalizowane nieruchomości typu „lock and leave”. Szczególnie jest to zauważalne wśród zagranicznych nabywców, preferujących gotowe do wprowadzenia się nieruchomości, ponieważ oferują one krótkoterminowe zyski z wynajmu oraz długoterminowy wzrost wartości zainwestowanego kapitału. Popyt nadal przewyższa podaż. Obszary, które najbardziej się rozwinęły to centralna dzielnica mieszkaniowa Eixample, Barcelona Ciutat Vella oraz Diagonal Mar na plaży w Barcelonie. Obecnie zaczynamy także dostrzegać rozwój na obrzeżach miasta, takich jak Badalona. Jest to tętniące życie nadmorskie miasteczko, które niedawno przeszło znaczną rewitalizację. Obszary takie jak Diagonal Mar odnotowały wzrost wartości kapitału w ciągu ostatnich 10 lat. Dlatego też spodziewamy się, że również inne obszary peryferyjne, takie jak Badalona oraz wybrzeże Maresme zyskają na znaczeniu i odnotują wzrost w ciągu najbliższych kilku lat. 

Dlaczego Barcelona jest atrakcyjnym miastem do inwestowania? W jaki sposób nieruchomości porównywane są z resztą Europy, szczególnie w środowisku post-Brexit? 

W połowie 2014 roku rozpoczęło się odzyskiwanie wartości przez nieruchomości w centralnych dzielnicach miast. Obecnie obserwowany jest stały wzrost cen nieruchomości wzdłuż wybrzeża, a także na obszarach wiejskich. W 2017 roku Hiszpania stała się drugim pod względem popularności miejscem turystycznym na świecie (wyprzedziła ją Francja). Katalonia była najczęściej odwiedzanym regionem w Hiszpanii, co czyni ją oczywistym i atrakcyjnym miejscem do inwestowania na rynku wynajmu krótkoterminowego i wakacyjnego. Domy na wakacje są jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji w Hiszpanii. Zawdzięcza się to rozwijającej się dynamicznie branży turystycznej.

Spadek bezrobocia, niskie stopy procentowe oraz silna gospodarka również przyczyniły się do wzrostu cen na rynku nieruchomości w Barcelonie. W niektórych obszarach transakcje osiągnęły poziom sprzed kryzysu. Ceny nadal jednak pozostają znacznie poniżej cen w innych europejskich miastach. W połączeniu z hiszpańskim stylem życia oferują inwestorom bardzo atrakcyjne możliwości.

Jeżeli kupujący szukają inwestycji o niższym ryzyku, sugerujemy, aby rozpoczęli poszukiwania w centralnej dzielnicy Eixample. Ta ekskluzywna dzielnica mieszkaniowa najmniej ucierpiała w czasie kryzysu oraz konsekwentnie odnotowuje stabilny wzrost. 

Rozwój sytuacji na obrzeżach miasta może być uznany za bardziej ryzykowną opcję, ponieważ obszar ten ma mniejsze osiągnięcia w zakresie sprzedaży nowych domów. Wschodzące obszary mają jednak ogromny potencjał dzięki bliskości Barcelony oraz zrewitalizowanej plaży. 

Jakie są średnie ceny nieruchomości w Barcelonie? Które obszary w Barcelonie zyskują na znaczeniu i dlaczego? 

Według portalu nieruchomości Idealista średnia cena nieruchomości w Barcelonie na koniec 2017 roku wykazała roczny wzrost o 10%. Czwarty kwartał zamknęła cena 4.284 euro za metr kwadratowy. 

Średnie ceny w dzielnicach najbardziej pożądanych przez zagranicznych nabywców – Ciutat Vella, Eixample, Les Corts, Sarrià-Sant Gervasi – wzrosły odpowiednio o 9%, 8%, 9%, i 8%. Obszary takie jak Satns oraz Horta wykazują obecnie pozytywny trend wzrostowy.

Jakie są najpopularniejsze dzielnice wśród ekspatów zainteresowania  pracujących w Barcelonie?

Wielu cudzoziemców mieszka w rejonach Diagonal Mar wzdłuż plaży w Barcelonie, w mieście Sitges oraz na wybrzeżu Maresme. W przybrzeżnych miasteczkach i wioskach, które znajdują się zaledwie 20-30 minut od centrum Barcelony, można znaleźć dom z 5 sypialniami, basenem i ogrodem w cenie apartamentu z 2 sypialniami w Eixample. Nic dziwnego, że miejsca te stały się bardzo popularne wśród międzynarodowych rodzin, które wymagają więcej miejsca, a także doceniają świeże powietrze, urozmaiconą ofertę sportową oraz bliskość dziewiczych plaż i dobrych, międzynarodowych szkół. Te peryferyjne obszary również odnotowały znaczny wzrost cen i większy ruch na rynku w ciągu ostatnich 2-3 lat. Można śmiało powiedzieć, iż oferują one interesujące możliwości inwestycyjne.

Najdroższą dzielnicą Barcelony jest nadal Zona Alta, w tym obszary Pedralbes, Sarrià i Turó Park, które są centralnie położone, ale mają charakter „wiejski”. Obszary te ciszą się popularnością wśród rodzin międzynarodowych, między innymi dzięki łatwemu dostępowi do centrum Barcelony. 

Dodano: 25 kwietnia, 2018

Tagi: apartamenty Costa Blanca, Hiszpania nieruchomości, nieruchomości Alicante, Nieruchomości Barcelona, Nieruchomości Costa del Sol, Nieruchomości Malaga, Nieruchomości Marbella, nieruchomości Walencja, zakup nieruchomości w Hiszpanii