CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii

Co należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii?

 

Zakup nieruchomości a szczególnie zakup nieruchomości zagranicą jest wydarzeniem stresującym dla każdego z nas. Dlatego aby uniknąć nieprzewidzianych kłopotów po transakcji należy szczegółowo sprawdzić nieruchomość.

W Hiszpanii sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości warto powierzyć osobom zawodowo się zajmującym rynkiem nieruchomości. Cały proces sprawdzenia będzie szybszy oraz będziemy mieli pewność, żaden z elementów nie został przeoczony.

 

Poniżej lista podstawowych i najważniejszych informacji jakie muszą zostać sprawdzone.

  • Czy sprzedający jest właścicielem nieruchomości ? Tę informację sprawdzimy uzyskując Odpis z Księgi Wieczystej (Nota Simple w odpowiednim Rejestrze Własności). W tym samym dokumencie pojawią się informacje o ewentualnych obciążeniach i roszczeniach co do nieruchomości.
  • Czy nieruchomość jest wolna od najemców? Jeśli nieruchomość jest wynajęta należy szczegółowo zbadać umowę najmu zwracając szczególną uwagę na możliwość rozwiązania umowy najmu przez uzgodnionym okresem trwania, przychody z tytułu najmu, dodatkowe zapisy i gwarancje.

  • Czy nieruchomość jest objęta jakimkolwiek specjalnym programem ochronnym? Informacja na ten temat pojawi się również w Nota Simple albo w pierwotnym akcie notarialnym.
  • Opłaty na rzecz Wspólnoty Należy sprawdzić czy sprzedający jest na bieżąco z opłatami na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Podatki. Sprzedający musi również przedstawić informację o tym, iż nie zalega z podatkiem od nieruchomości ( IBI) lub innymi opłatami na rzecz Gminy.

Jeśli nieruchomość jest nowa lub w trakcie budowy bardzo ważne jest sprawdzenie czy deweloper ubezpieczył inwestycję od ewentualnych uszkodzeń struktury budynku.

  • Czy nieruchomość posiada wydany Certyfikat Efektywności Energetycznej ( CEE)? Będzie w posiadaniu właściciela nieruchomości bądź dewelopera.
  • Czy na nieruchomości ciążą jakieś roszczenia lub obciążają ją wyroki sądowe? Czy nieruchomość posada wydaną zgodę na użytkowanie ( cédula de habitabilidad). Należy uzyskać kopię zgody lub jeśli jej nie ma architekt będzie mógł przygotować stosowną dokumentację na podstawie której uzyskamy zgodę na użytkowanie.
  • Czy nieruchomość została wybudowana zgodnie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego? Tę informację uzyskamy w departamencie Zagospodarowania Przestrzennego w gminie na terenie której znajduje się nieruchomość. Należy również sprawdzić czy posiada wszystkie przyłącza mediów oraz czy sprzedający opłacił wszystkie koszty związane ze zużyciem mediów.

 

Dopiero po sprawdzeniu wszystkich informacji możemy ze spokojem ducha przystąpić do aktu notarialnego i stać się właścicielem wymarzonej nieruchomości w Hiszpanii i cieszyć się nowym zakupem.

 

 

 

Dodano: 3 sierpnia, 2017

Tagi: bezpieczny zakup nieruchomości w Hiszpanii, nieruchomości Alicante, nieruchomości Hiszpania, nieruchomości w Hiszpanii, nieruchomości Walencja, willa w Hiszpanii