CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Hiszpania czy Portugalia, dokąd przenieść rezydencję podatkową, przewodnik

W ostatnich latach Hiszpania oraz Portugalia stworzyły bardzo korzystne reżimy podatkowe dla tzw. non-habitual residents, czyli dla osób fizycznych będących hiszpańskimi bądź portugalskimi rezydentami podatkowymi, którzy uzyskują dochody ze źródeł położonych poza Hiszpanią oraz Portugalią.

Portugalia

W Portugalii dochody z źródeł położonych w Portugalii są opodatkowane PIT w wysokości 20%. Dochód pochodzący spoza Portugalii jest zwolniony z PIT w Portugalii i nie ma maksymalnego progu wysokości osiąganych dochodów ze źródeł zagranicznych. Dotyczy to również prywatnych emerytur ze źródeł zagranicznych.

Każdy, kto chce wybrać ten system, musi udowodnić, że nie był rezydentem do celów podatkowych w Portugalii w ciągu ostatnich pięciu lat, a po zarejestrowaniu w systemie dla non-habitual residents, beneficjent będzie korzystał z reżimu przez 10 lat, o ile w każdym roku spełni kryteria rezydencji w Portugalii.

Dywidendy, zyski kapitałowe i inne dochody z kapitału będą zwolnione z opodatkowania PIT w Portugalii za każdym razem, gdy zostaną uzyskane poza terytorium Portugalii, a pomiędzy Portugalią a państwem pochodzenia tych dochodów istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, UWAGA: kraj pochodzenia dochodu biernego nie może znajdować się na czarnej liście rajów podaktowych. Dochody bierne uzyskane w Portugalii będą opodatkowane PIT na poziomie 28%.

Hiszpania

W Hiszpanii dochody z pensji podlegają ogólnej stawce podatkowej w wysokości 24% do maksymalnej kwoty EUR 600 000, po przekroczeniu tego progu stawka podaktowa wzrasta do 45%. Ponadto dochody z płac będą opodatkowane globalnie PIT w Hiszpanii, niezależnie od tego, gdzie takie dochody zostały wygenerowane. Obejmuje to również emerytury.

Każdy, kto chce wybrać system dla non-habitual residents, musi udowodnić, że nie był rezydentem do celów podatkowych w Hiszpanii w ciągu ostatnich 10 lat. Po rejestracji, beneficjent będzie mógł korzystać z reżimu przez łącznie przez sześć lat (rok powiadomienia i następne pięć lat).

Wszelkie dywidendy, zyski kapitałowe i inne dochody z kapitału będą zwolnione z opodatkowania PIT w Hiszpanii za każdym razem, gdy zostaną uzyskane poza terytorium Hiszpanii, a pomiędzy Hiszpanią a krajem pochodzenia tych dochodów istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dochody uzyskane w Hiszpanii będą opodatkowane PIT w wysokości od 19% do 23% w zależności od kwoty.

Dodatkowo, każdy kto ma majątek w Hiszpanii, jest zobowiązany do zapłacenia hiszpańskiego podatku majątkowego, z wyjątkiem majątku połozonego w Rejonie Madrytu.

Wnioski

Lepszym wyborem wydaje się Portugalia, której przepisy podatkowe pozwalają na zwolnienie z PIT praktycznie każdego rodzaju dochod uzyskanego zagranicą. Zwolnienie z PIT w Hiszpanii dotyczy w tym zakresie wyłączenie dochodów biernych uzyskanych ze zródeł położonych poza Hiszpanią.

Zapraszamy do do odwiedzenia strony internetowej z ofertami nieruchomości w Portugalii.

Dodano: 23 marca, 2018

Tagi: luksusowe nieruchomości Portugalia, nieruchomości Hiszpania, nieruchomości Portugalia, podatki hiszpania, podatki portugalia, rezydencja podatkowa, rezydencja podatkowa hiszpania, rezydencja podatkowa portugalia