CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Minorka

Minorka – hiszpańska, urocza wyspa

Jeżeli hiszpańskie wybrzeża wydają się nieco zbyt rozwinięte lub przepełnione turystami, być może warto rozważyć Balearską wyspę Minorka. Jej dziewicze plaże, urocze wioski rybackie i tereny zielone, które co prawda nie przypominają Devonu, ale gwarantują skąpane w słońcu dni. 

Minorka – urokliwa wyspa

Miejsce to jest oddalone jedynie dwie godziny lotu od Wielkiej Brytanii. W celu zaspokojenia popytu w ostatnich latach dodano bezpośrednie połączenia. Jednym z przewoźników, który obsługuje loty, jest Jet2. Można tu przylecieć bezpośrednio z Edynburga, Glasgow, Leeds / Bradford, Manchesteru oraz innych londyńskich lotnisk. Lepsze połączenia przyczyniły się do wzrostu zainteresowania nabywców nieruchomości tutejszymi mieszkaniami. 

Grupą nabywców dominującą na wyspie są Brytyjczycy oraz Francuzi. Znaczące ożywienie na rynku krajowym odnotowano w Catalans oraz Madrileños. Na Minorce popularniejsza staje się również turystyka. Wyspa ze względu na brak zagrożenia terrorystycznego uważana jest za miejsce bezpieczne. Aena, jedno z hiszpańskich lotnisk, odnotowało w ubiegłym roku wzrost liczby przylatujących osób o ok. 10,9% w porównaniu do roku poprzedniego. 

Co jeszcze przemawia za tym, aby zakupić tu nieruchomość? Senna wyspa to zupełnie inny świat niż ten na Majorce czy Ibizie, które są popularnymi sąsiadami Minorki. Minorka wysunięta najdalej na zachód w pewnym stopniu jest podobna do Ibizy. Wyróżniają ją niewielkie, umieszczone na wyrzeźbionych brzegach gospodarstwa, które położone są wśród gajów oliwnych oraz winnic. Pola Fryzji z krowami, które niegdyś były chętnie importowane przez Brytyjczyków, graniczą z kamiennymi murami i rodzimym stylem bram wykonanych z zakrzywionych pasm dzikiego drzewa oliwnego. 

Życie wydaje się tu całkiem niezmienione od 50 lat, co według wielu osób przemawia na korzyść tego miejsca. Ścisłe kontrole dotyczące planowania przestrzennego na wyspie zapobiegły zaburzeniu tutejszego krajobrazu oraz uchroniły go od wszechogarniającego betonu. Mimo że sezon jest tu stosunkowo krótki, liczba wynajmowanych noclegów jest bardzo duża. Znaczenie turystyki wzrasta, głównie przez to, że ceny na Minorce są bardziej przystępne niż w niektórych częściach Ibizy oraz Majorki. 

Wokół wybrzeża znajdują się setki małych plaż oraz cypli. Do najlepszych należą Cala Macarella, pobliska Cala Mitjana (na południowym wybrzeżu), Cala Pregonda oraz Platges d’Algaiarens (na północnym wybrzeżu). 

Nie znajdziesz tu tętniących życiem barów i klubów nocnych, jednak zamiast tego są tu restauracje serwujące pyszne dania, klub krykieta (którego wielkim fanem jest komentator sportowy Henry Blofeld), koło dziewiarskie, klub Rotary oraz klub golfowy. We wszystkie te działalności mocno zaangażowana jest tutejsza brytyjska społeczność zagraniczna.  

Brytyjczycy przebywali na Minorce od 300 lat – okres okupacji marynarki wojennej trwał od 1708 do 1756 roku. Na wyspie zaczęto wytwarzać dżin, z którego miejsce to jest wciąż znane. Pierwsza droga na Minorce, Camí d’en Kane (nazywana drogą Richarda Kane’a, pierwszego gubernatora), była częścią spuścizny tego „złotego wieku” dla Minorki. Podobnie jak w przypadku okien w stylu gruzińskim, które można zobaczyć w Mahón oraz niedaleko Es Castell, gdzie Lord Nelson i Emma Hamilton mieszkali kiedyś w pobliżu angielskich koszar wykonanych z czerwonej cegły. 

Bliskość centrum handlowego i lotniska w Mahón to główne czynniki decyzyjne dla większości kupujących. Nie wszyscy jednak lubią hałas oraz szum związany z miastem oraz bliskością głównej drogi.  

Mahón jest częścią „złotego trójkąta” Minorki, który obejmuje również Sant Lluís i Es Castell, znajdujące się w odległości kilku minut jazdy od miasta. W tym wschodnim zakątku wyspy znajdują się popularne miasta Punta Prima, Alcaufar, Biniancolla oraz Binibèquer. Biniancolla to urocza wioska rybacka z bielonymi domami na skalistym nadbrzeżu. Można tu kupić niewielki dom za 525.000 euro. Naprzeciwko niewielkiej restauracji na wprost zatoki w odległości zaledwie 10 minut spacerem znajduje się kurort Punta Prima. 

W ciągu ostatniego roku odnotowano średni wzrost cen nieruchomości o około 12%. Uśpiony rynek Minorki powoli się budzi, napędzany napływem francuskich oraz katalońskich kupców.  

Można tu kupić apartament z trzema sypialniami oraz dwoma łazienkami w ładnym kompleksie turystycznego obszaru lub nawet willę w pobliżu Cala en Porter na południowym wybrzeżu, w okolicach lotniska i Mahón. 

Zachód jest najlepszy? 

Na dalekim zachodzie wyspy znajduje się Ciutadella, urocza, oryginalna miejscowość, która odznacza się elegancją, co odróżnia ją od portu handlowego Mahón. Jest to centrum kulturalne ze starymi pałacami i operą oraz kilkoma wspaniałymi plażami w pobliżu. 

Chociaż jest to najdalszy punkt oddalony od lotniska i stolicy (o ok. 50 minut jazdy samochodem), można tu podziwiać najlepsze zachody słońca. Popularność tego miejsca z roku na rok wzrasta.

Kamienice z zielonymi oknami są kupowane przez deweloperów, a następnie przekształcane w hotele typu boutique (podobno jest ich dziewięć). Większość ludzi woli jednak przebywać w nadmorskich miasteczkach na obrzeżach centrum. Obszary Cala en Blanes, Los Delfines oraz Calan Bosch są popularne, dlatego, że w pobliżu znajdują się plaże, parki wodne, restauracje i sklepy. 

W atrakcyjnym kompleksie Los Delfines można nabyć umeblowany apartament z dwiema sypialniami za 135.000 euro. W Calan Bosch cena apartamentu z dwoma sypialniami wynosi około 106.500 euro, nowoczesnej willi z trzema sypialniami oraz basenem zaś 399.500 euro. Ceny są podobne w Calan Bruch, gdzie za willę z trzema sypialniami i basenem należy zapłacić około 380.000 euro. 

Wzrost cen nastąpił w ekskluzywnych obszarach na północnym wybrzeżu Cala Morell (na północ od Ciutadelli). Koszt zakupu nowoczesnej willi z siedmioma sypialniami oraz basenem wynosi nawet 1.850.000 euro.  

Dodano: 1 października, 2018

Tagi: dom w Hiszpanii, Hiszpania nieruchomości, jak kupić nieruchomość w Hiszpanii, luksusowe nieruchomości Costa Blanca, Mieszkania Costa Blanca, Nieruchomości Barcelona, Nieruchomości Costa Blanca, Nieruchomości Costa del Sol, nieruchomości Hiszpania