CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Przeprowadzka do Portugalii – porady

Przeprowadzka do Portugalii – zdobycie numeru NIF

Właśnie przeprowadziłeś się do słonecznej Portugalii, próbowałeś założyć konto bankowe i poprosili Cię o Twój numer NIF… co to dokładnie jest? Większość obcokrajowców zada sobie to pytanie wkrótce po przeprowadzce do Portugalii. 

NIF (Número de Identificação Fiscal lub Número de Contribuinte) to numer identyfikacji podatkowej, który będzie potrzebny w przypadku jakichkolwiek transakcji w kraju, takich jak podpisanie umowy dotyczącej abonamentu telefonicznego, zakup nieruchomości, wynajem nieruchomości na dłuższy czas, rejestrację mediów (energia elektryczna etc.) – tak naprawdę lista ta jest długa. Jak więc zdobyć numer NIF? Oto krótki przewodnik. 

1. Znajdź najbliższy urząd skarbowy

Są to urzędy państwowe, w których zajmują się wszystkim, co wiąże się z podatkami, włącznie z uzyskaniem NIF. Upewnij się, że wiesz, o której godzinie otwierają, ponieważ czasami godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od pory roku i miejsca pobytu w Portugalii.

2. Potwierdź swój adres z kraju pochodzenia – dowód zamieszkania z adresem

To jest łatwe. Po prostu weź wyciąg bankowy, który zawiera Twój adres poza Portugalią. Jeśli jesteś już zarejestrowanym mieszkańcem w Portugalii, weź dowód potwierdzający portugalski adres. 

3. Przynieść dowód tożsamości i dowód zamieszkania z adresem do urzędu skarbowego

Wstań wcześnie, przyjdź 10-15 minut przed otwarciem do urzędu skarbowego, aby uniknąć większych kolejek. Weź ze sobą paszport i dowód zamieszkania z adresem. 

4. Zdobądź NIF

Kiedy będziesz w urzędzie skarbowym, powiedz, że chcesz uzyskać NIF i podaj swoje dane. Nie musisz uzasadniać, dlaczego go potrzebujesz. Jeżeli jednak zadadzą Ci takie pytanie, odpowiedz po prostu, że potrzebny jest Ci do założenia konta bankowego. Urzędnik wręczy Ci kartkę ze wszystkimi niezbędnymi informacjami oraz numerem NIF. 

Gotowe. Od teraz za każdym razem, gdy musisz dokonać czegoś oficjalnego, jak na przykład zakup domu czy podpisać umowę na Internet, powinieneś mieć przy sobie kartkę otrzymaną w urzędzie skarbowym. 

 

Grzegorz Wojciechowski

Dodano: 18 lipca, 2018

Tagi: jak kupić nieruchomość w Portugalii, konto bankowe w Portugalii, nieruchomości Algarve, nieruchomości Lizbona, nieruchomości Portugalia, przeprowadzka do Portugalii