CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Walencja – miasto i nieruchomości

Walencja

Walencja to trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii, tuż po Madrycie i Barcelonie. Posiada 800 tysięcy mieszkańców i jest położona nad morzem Śródziemnym w regionie o tej samej nazwie co miasto. Walencja jest oddalona 350 km na południe od Barcelony i 350 km na zachód od Madrytu.

Została założona jako kolonia Cesarstwa Rzymskiego w 138 r. p.n.e. i  jej historia sięga czasów antycznych.

Miasto posiada wiele cennych zabytków, takich jak Katedra z 1262 r według tradycji znajduje się w niej św. Graal udostępniony do oglądania. Symbolem miasta jest ośmioboczna dzwonnica Micalet z której można podziwiać panoramę miasta. Miejcem gdzie można zrobić niepowtarzalne zakupy jest  ogromna modernistyczna hala targowa Mercado Central. W mieście jest wiele innych zabytków wartych obejrzenia, zwłaszcza w historycznej dzielnicy El Carmen, która jest popularnym miejscem do spędzania wieczorów przez mieszkańców.

Walencja współczesna

Oprócz swojego historycznego charakteru, Walencja posiada też drugie nowoczesne oblicze, wielkomiejskie ulice pełne lokali usługowych i sklepów ulokowanych w nowoczesnych budynkach.

Jednym z symboli współczesnej Walencji jestem kompleks budynków edukacyjny  o formach morskich roślin i zwierząt „Ciudad de las Artes y Ciencias”  zaprojektowany przez miejscowego architekta Santiago Calatravę . W skład kompleksu wchodzi między innymi warte polecenia Oceanarium, w którym można zobaczyć na żywo pokazy delfinów czy przejść się tunelem wśród pływających obok rekinów.

Cały kompleks budynków budynków położony jest w ogromnym parku, w dawnym korycie rzeki Turia. W poprzednim wieku Hiszpanie po kolejnej tragicznej powodzi spowodowanej zalaniem miasta przez rzekę postanowili skierować jej koryto poza miasto, tworząc kanał omijający skupiska ludności.

W miejscu dawnej rzeki położonej przy centrum miasta pełnej starych mostów i historycznych budynków zasadzono drzewa, wytyczono alejki spacerowo-rowerowe a także stworzono liczne miejsca sportowo- rekreacyjne dla mieszkańców.

Morze i kultura

W Walencji panuje ciepły i łagodny klimat śródziemnomorski. Średnia roczna temperatura w Walencji to 23 stopnie w ciągu dnia i 14 stopni w nocy. Zimajest tu bardzo łagodna ( średnio 16 stopni w ciągu dnia) a lato ciepłe, momentami gorące ( średnio 29 stopni w ciągu dnia) z wodą o temperaturze 26 stopni.

Jedną z ulubionych form spędzania czasu przez mieszkańców i turystów jest plażowanie i spacerowanie wzdłuż wybrzeża pasażem morskim pełnym restauracji ze świeżymi owocami morza. Plaża w Walencji jest naprawdę okazała – posiada kilka kilometrów długości i ponad 100 metrów szerokości więc nie ma problemów ze znalezieniem miejsca dla siebie. Kapieliska są strzeżone przez ratowników a woda w morzu jest czysta co widać po liczbie kąpiących. Na tutejszym wybrzeżu również dużą popularnością cieszy się uprawianie sportów wodnych takich jak windsurfing, kitesurfing oraz przede wszystkim żeglarstwo. Tutaj odbywają się też słynne zawody Americas Cup.

Walencja to od czasów antycznych miasto portowe, a równolegle do centrum miasta położonego o kilka kilometrów od wybrzeża rozwijało się miasteczko rybackie El Cabanyal. W obecnych czasach miasto wchłonęło dawne miasteczko tworząc urokliwą dzielnicę położoną wzdłuż wybrzeża pełną niskich kolorowych kamienic, gdzie można poczuć klimat portowy. Obecnie miasto inwestuje ogromne środki w modernizacje tamtejszej infrastruktury aby przywrócić dawny blask temu miejscu.

Jedną z rzeczy której nie można przegapić będąc w Walencji to ich miejscowe danie, które mieszkańcy jedzą nałogowo całymi rodzinami – jest  to Paella valenciana, nazywana matką wszystkich hiszpańskich paelli. Jest to ryż z mięsem kurczaka i królika  z dodatkiem lokalnych warzyw i przypraw.

Nieruchomości w Walencji

Hiszpanie jeszcze nie do końca podniosła się z kryzysu co powoduje iż ceny nieruchomości także w Walencji możemy kupić w bardzo atrakcyjnych cenach, często niższych niż za nieruchomości o tych samych parametrach położone w Polsce. Jednak jej nadmorska lokalizacja i wysoka atrakcyjność turystyczna oraz dostęp do wszelkiego rodzaju usług pozwala na przyjrzeniu się temu miastu bliżej zarówno w kontekście kupna nieruchomości „ na wakacje” ale także „pod wynajem”.

Wyjątkowe atrakcyjne oferty można znaleźć w dzielnicy nadmorskiej El Cabanyal, która obecnie jest obiektem ogromnych miejskich inwestycji i ma się stać niedługo jedną z bardziej atrakcyjnych i modnych części miasta.

Tekst i fotografie: Jakub Walczak

Dodano: 3 lipca, 2017

Tagi: Apartamenty Hiszpania, Apartamenty Hiszpanii, Calacosta Home in Spain, dom Costa Blanca, Dom Walencja Dom Walencja, Domy Costa del Sol, domy w Hiszpanii, Hiszpania nieruchomości, nieruchomości Alicante, Nieruchomości Costa Blanca, Nieruchomości Costa del Sol, nieruchomości Hiszpania, Nieruchomości Majorka, Nieruchomości Malaga, nieruchomości w Hiszpanii, nieruchomości Walencja, Życie w Hiszpanii, Życie w Walencji