CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Wzrost cen nieruchomości w Portugalii 

Ceny nieruchomości w Portugalii rosną.

 

Cena sprzedaży nieruchomości w Portugalii wzrosła o 14,2% w marcu 2018 roku w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 roku. Musimy cofnąć się do pierwszego kwartału 1992 roku, aby znaleźć zmiany cen wyższe niż aktualnie. Wówczas przyrost cen wyniósł 16,1%.  

W związku z tym dane Indeksu Cen Nieruchomości Mieszkaniowych  (Índice de Preços Residenciais, IPR) z Confidencial Imobiliário (Ci) wykorzystywane są jako wskaźnik cen nieruchomości w czasie. Jest on obliczany na podstawie rzeczywistych cen transakcji zarejestrowanych w ramach systemu informacji mieszkaniowej (Sistema de Informação Residencial, SIR).

W oświadczeniu Confidencial Imobiliário można przeczytać, iż po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego ceny domu przekroczyły szczyt osiągnięty na rynku (w trzecim kwartale 2007 roku). Aktualnie są wyższe o 2,1%. Pod koniec ubiegłego roku pomimo ożywienia, które miało miejsce od drugiej połowy 2013 roku i które nasiliło się w szybkim tempie do 2015 roku średnie ceny domów pozostały o 0,9% niższe niż ceny szczytowe sprzed ponad dziesięciu lat. 

Według firmy, która specjalizuje się w opracowaniu oraz rozpowszechnianiu wskaźników analizy rynku, wzrost odnotowany w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku po raz kolejny pokazał przyspieszone tempo wzrostu cen nieruchomości, porównując rok bieżący do roku ubiegłego. Wskaźnik ten w dwóch poprzednich kwartałach wynosił odpowiednio 10% i 12,8%. Jest to trend, który nasilił się od trzeciego kwartału 2015 roku i został nieznacznie osłabiony pod koniec 2016 roku. 

Z oświadczenia firmy wynika, iż na ten wynik ma także wpływ kwartalny wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych w 11 kolejnych kwartałach. W marcu kwartalna stopa zmian wynosiła 3,1%, utrzymując się powyżej progu 3%, który był obserwowany do połowy ubiegłego roku. 

Grzegorz Wojciechowski

Dodano: 18 lipca, 2018

Tagi: Agencja nieruchomości w Portugalii, ceny nieruchomości w Portugalii, inwestycje w Portugalii, luksusowe nieruchomości Portugalia, nieruchomości Algarve, nieruchomości Lizbona, nieruchomości Portugalia, nieruchomości w Portugalii