CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Cudzoziemcy kupują nieruchomości w Hiszpanii

W okresie od stycznia do czerwca odnotowano 328 208 transakcji sprzedaży i kupna nieruchomości, czyli poziom niewidziany od 2008 roku. W rzeczywistości 163 909 sprzedaży odnotowanych w samym drugim kwartale tego roku to drugi najlepszy wynik od początku 2008 roku, za jedynie 164 299 odnotowanymi w pierwszym kwartale 2022 roku – wynika ze statystyk Stowarzyszenia Rejestratorów Nieruchomości, które zbiera dane kwartalne.

Jednym z powodów, dla których dokonuje się więcej transakcji niż kiedykolwiek od czasu ostatniego boomu na rynku nieruchomości jest wyraźne zainteresowanie zagranicznych nabywców nabyciem nieruchomości w Hiszpanii.

Zakup nieruchomości przez obcokrajowców zarejestrował swoje maksimum w serii historycznej analizowanej przez Stowarzyszenie Rejestratorów Nieruchomości, z wolumenem 14,66% całkowitej liczby transakcji w okresie od kwietnia do czerwca 2022 roku. To także rekordowa liczba operacji – w jednym kwartale przeprowadzono ponad 24 tys. transakcji.

Odkąd rejestratorzy zaczęli zbierać dane dotyczące narodowości nabywców domów, szczytowe poziomy przekraczały 13%, nie osiągając jednak poziomu osiągniętego w ostatnim kwartale. „Stanowi to znaczący wzrost popytu zagranicznego na rynku, który od zakończenia pandemii jest szczególnie intensywny” – twierdzą rejestratorzy.

Dopiero pod koniec 2015 roku osiągnął on 14,38%, ale w innym kontekście gospodarczym, w którym od października do grudnia tego roku sprzedano ledwie 84 tys. mieszkań.

I faktem jest, że od trzeciego kwartału 2021 roku, kiedy to unormowano wjazd obywateli zagranicznych do naszego kraju po zakończeniu rygorystycznych środków kontroli dostępu do kraju w związku z pandemią, zakup domów przez obcokrajowców ponownie osiągnął wartości sprzed pandemii. Od lipca 2021 r. transakcje nie spadły poniżej 16 tys. w kolejnych czterech kwartałach.

W dwóch dotychczasowych kwartałach 2022 r. transakcje dokonywane przez cudzoziemców przekroczyły 20 tys. transakcji, co jest liczbą bezwzględną, nigdy wcześniej nie notowaną. W okresie od stycznia do marca nabyli oni 21 638 domów, natomiast w okresie od kwietnia do czerwca przekroczyli tę liczbę z wynikiem 24 029 transakcji sprzedaży i kupna domów. „Jest to niewątpliwie segment o znaczącym trendzie wzrostowym, który pomaga osiągnąć szczególnie istotne wartości w aktywności na rynku nieruchomości mieszkaniowych” – podkreślają rejestratorzy w swoim raporcie.

Średnia dla tych ostatnich czterech kwartałów wynosi 20 106 podpisów, podczas gdy w czterech poprzednich kwartałach (III kw. 2020-2 kw. 2021) średnia wynosiła 12 516 transakcji. W 2018 roku, rekordowym pod względem sprzedaży i zakupu domów przez obcokrajowców w Hiszpanii, w którym zawarto ponad 65 500 transakcji, średnia wyniosła blisko 16 380 transakcji na kwartał.

„Korzystne zmiany popytu zagranicznego potwierdza fakt, że odsetek zakupów dokonywanych przez cudzoziemców kumuluje nowy kwartał wzrostu, będąc szczególnie istotnym w okresie o wysokiej liczbie sprzedaży i zakupów domów w wartościach bezwzględnych” – dodają rejestratorzy.

Gdzie kupują Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi i jakie nieruchomości preferują
Dane dotyczące sprzedaży i kupna nieruchomości przez cudzoziemców potwierdzają tendencję, od czasu powrotu do normalności po pandemii, do znacznie bardziej sprawiedliwego udziału w rozkładzie całkowitej liczby transakcji.

Narodowości, które kupiły najwięcej domów w Hiszpanii w okresie od kwietnia do czerwca to Brytyjczycy (9,8%, 2 310), drugi najniższy wynik od kiedy dane są dostępne, następnie Niemcy (9,1%, 2 140), Francuzi (6,6%, 1 560), Marokańczycy (4,9%, 1 160), Belgowie (4,9%, 1 155), Rumuni (4,8%, 1 150), Holendrzy (4,8%, 1 130) i Włosi (4,6%, 1 080). Sytuacja ta jest szczególnie widoczna u Brytyjczyków, którzy zawsze byli głównymi nabywcami domów w naszym kraju, osiągając w 2015 roku poziom powyżej 20%, choć średnio przekraczali 12,5%. Ale od końca 2020 roku były już trzy kwartały, w których nie przekroczyły one 10% ogólnej liczby transakcji wśród zagranicznych nabywców.

„Obserwując wykresy zmian wyników rok do roku w liczbie zakupów dla tych narodowości, można zauważyć, że praktycznie wszystkie z nich, z wyjątkiem Brytyjczyków, są na najwyższych poziomach w ostatnich latach” – podkreślają rejestratorzy w swoim raporcie.

Alicante, Malaga i oba archipelagi to wciąż obszary, gdzie obcokrajowcy mają największy ciężar na rynku mieszkaniowym. Nadal liderem jest Costa Blanca w Alicante (42,2%), której towarzyszy kanaryjska prowincja Santa Cruz de Tenerife (38,3%), Baleary (34,6%), Malaga (32,8%) i inna wyspiarska prowincja Las Palmas (26,6%). Girona (26,3%) i Almería (20,2%) to kolejne prowincje, w których waga obcokrajowców w zakupach nieruchomości jest wyjątkowa.


Dodano: 3 października, 2022

Tagi: apartamenty Costa Blanca, apartamenty nad morzem w Hiszpanii, Costa Blanca, dom Costa Blanca, dom Costa del Sol, dom w Hiszpanii, jak kupić mieszkanie w Hiszpanii, jak kupić nieruchomość w Hiszpanii, marbella domy nowe, marbella wille, Nieruchomości Costa del Sol, nieruchomości Hiszpania, zakup nieruchomości w Hiszpanii