CALACOSTA sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii. Luksusowe apartamenty, wille i domy: Costa del Sol, Marbella, Estepona. Budujemy wille i domy w Hiszpanii.
facebook

Blog

Szukaj na blogu

Czy warto kupić nieruchomość w Portugalii

Podaż i popyt nieruchomości w Portugalii

Kupić czy nie kupić dom? Oto jest pytanie. Zawsze jest ktoś, kto próbuje rozwiązać ten dylemat. Powinienem kupić? Czy powinienem poczekać? Decyzja nigdy nie jest łatwa. W czasach, gdy banki portugalskie są ponownie chętne do oferowania kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości, może to być odpowiedni moment na zakup. 

Stowarzyszenie Obrony Praw Konsumentów (Associação de Defesa dos Direitos do Consumidor, DECO) przeanalizowało trzy czynniki, które wpływają obecnie na rynek i mogą pomóc w podjęciu decyzji. 

Po pierwsze, warto pamiętać, że najnowsze dane pokazują, iż zakup nieruchomości w Portugalii jest droższy, niż miało to miejsce kilka lat temu. W ciągu jednego roku, od czwartego kwartału 2016 roku do czwartego kwartału 2017 roku średnie ceny sprzedawanych nieruchomości wzrosły o 7,6% – z 866 euro za metr kwadratowy do 932 euro za metr kwadratowy. Dane te opublikował Narodowy Instytut Statystyki  (Instituto Nacional de Estatísticas, INE).

Na przykład w Lizbonie średni koszt zakupu domu to 2.438 euro za metr kwadratowy. Cena niektórych nieruchomości przekroczyła nawet 3.820 euro za metr kwadratowy. Dzielnice Santo António i Misericórdia w Lizbonie uważane są za najdroższe. W tych dwóch obszarach w czwartym kwartale 2017 roku cena wynosiła odpowiednio 3.827 euro za metr kwadratowy i 3.520 euro za metr kwadratowy. Jest to wzrost w porównaniu do roku 2016 o 54,3% i 30,2%. 

Według stowarzyszenia DECO  niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, niskie oprocentowanie lokat terminowych i innych gwarantowanych produktów kapitałowych oraz zwiększona liczba inwestycji nabywców spoza Portugalii przyczyniły się do wzrostu popytu na zakup nieruchomości. 

Wracając do początkowego pytania – czy warto kupić nieruchomość, czy lepiej poczekać – oto trzy czynniki, które mogą pomóc w dokonaniu wyboru. 

Podaż nieruchomości się zmniejszyła 

Według instytutu INE liczba licencjonowanych nieruchomości i ukończonych mieszkań na rynku jest mniejsza o połowę niż w 2008 roku. Z jednej strony wzrósł popyt na nieruchomości, z drugiej zaś zmniejszyła się podaż. Jest to czynnik, który wpływa na wzrost cen. 

Ceny nieruchomości są wyższe niż szacunki bankowe

Stowarzyszenie DECO przeanalizowało 18 gmin w obszarze metropolitarnym Lizbony i stwierdziło, że średnia cena domów reklamowanych na specjalistycznej stronie internetowej przekracza średnią wartość wyceny banku: 35% więcej za nieruchomość z dwiema sypialniami oraz 30% za trzypokojowe mieszkanie. 

W praktyce może to oznaczać, że sektor bankowy finansuje nieruchomości, które sprzedawane są po wyższej cenie niż wycena banku. W rezultacie, jeżeli chcesz kupić dom, upewnij się, że sprzedawca znacznie nie zawyża ceny powyżej wyceny banku lub upewnij się, że Twój bank jest gotów sfinansować dodatkowe koszty. 

Popyt kształtowany przez obcokrajowców może spaść

Każdy spadek popytu zewnętrznego jest kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się do powstania bańki mieszkaniowej. Wzrost cen nieruchomości, szczególnie w Lizbonie i Porto, częściowo wynika z rosnącej obecności obcokrajowców. Jeśli popyt spadnie, może to mieć negatywne konsekwencje dla portugalskiego rynku nieruchomości jako ogółu. 

W najbliższym czasie nie ma przesłanek wskazujących na spadek popytu na nieruchomości nabywane przez osoby spoza Portugalii, ale wszystko może się zmienić, jeżeli znajdą się nowe miejsca docelowe. Obecnie Portugalia jest nadal jednym z najtańszych krajów w Europie, w którym można kupić nieruchomość, a poza tymi dwoma dużymi miastami podaż domów jest duża, więc nie ma powodów, aby się obawiać. 

 

Dodano: 18 lipca, 2018

Tagi: nieruchomoci portugalia, nieruchomości Algarve, nieruchomości Lizbona, Nieruchomości nad oceanem, sprzedaż nieruchomości w Lizbonie, willa nad oceanem, willa w Algarve